wtorek, 26 października 2021

Praca nad komunikacją w związku wraz z Grą Wstępną Oli Sulej? Polecamy!


Jesteśmy z mężem miłośnikami gier planszowych. Dlatego kiedy pojawiła się okazja do przetestowania gry autorstwa Oli Sulej, bardzo się ucieszyliśmy i chętnie rozpoczęliśmy testy. Spodziewaliśmy się dobrej zabawy, otrzymaliśmy znacznie więcej - o tym opowiem w dalszej części wpisu. 

Gra wstępna to tytuł dla osób, które chcą dać sobie okazję do rozmów na ważne tematy. Nie jest to gra erotyczna i można grać w nią nawet z przyjaciółmi. Jednak ja skłaniam się ku opcji przechodzenia przez jej etapy z mężem.

Chcę dziś odwrócić trochę kolejność wpisu - zanim streszczę zasady i opowiem jak wygląda rozgrywka, zacznę od naszych doświadczeń. Mam nadzieję, że to one skłonią Cię do zapoznania się z tym tytułem. 


Gra Wstępna - dlaczego tak bardzo sprawdziła się u nas? 

Kiedy przesyłka dotarła do nas, byłam w szpitalu. Był to trudny czas dla mnie i intensywny dla Ariadna, który po raz pierwszy został na tak długo zupełnie sam z naszą dwulatką. Po moim powrocie do domu sporo się działo i ciężko było nam znaleźć czas na to, by spokojnie porozmawiać.

Pewnego wieczoru uznaliśmy, że może powinniśmy powoli zapoznać się z grą, która czeka na to, by ją przetestować i o niej opowiedzieć. Nie było w nas wielkiego zapału w momencie, w którym zaczynaliśmy. Zmęczenie, stres i różne kwestie związane z życiem domowym odbierały nam energię na poświęcenie czasu na coś więcej, niż sen. Jednak otworzyliśmy pudełko i przeczytaliśmy instrukcję. 

Według niej na początku mieliśmy porozmawiać o tym, co u nas - jak się czujemy, z jakim nastrojem rozpoczynamy grę. Zadanie na kilka minut, które nam zajęło... prawie dwie godziny. Mimo, że staramy się często rozmawiać, mówić sobie o swoich przeżyciach, odczuciach i emocjach, przeżywany przez nas cięższy czas utrudniał nam to. Dopiero ta gra - a właściwie jej wstęp - pomógł nam przypomnieć sobie o tym, że rozmowa to klucz do rozwiązania wielu kwestii. 

Zawsze myślałam, że tego typu narzędzia nie są nam potrzebne, bo doskonale znamy wartość odpowiedniej komunikacji. Jednak tym razem bardzo nam to pomogło. Sami nie spodziewaliśmy się, że tak potrzebujemy motywacji do podjęcia potrzebnego dialogu.

Tamtego dnia, po tak długiej rozmowie, byliśmy naprawdę zmęczeni - mimo to przeszliśmy do dalszej części gry, w które losowaliśmy kartę z pytaniami. Wybieraliśmy jedno z nich i odpowiadaliśmy. Tutaj okazało się, że znamy się naprawdę dobrze - mimo, że temat nie należał do łatwych, doskonale znaliśmy podejście drugiej strony do danej kwestii. 

Na koniec wylosowaliśmy swojego faworyta i oboje nie znaliśmy odpowiedzi ;)

Jednak uznaliśmy, że naprawdę warto było właśnie tego dnia otworzyć pudełko z grą. 


Na czym polega pojedyncza partia Gry Wstępnej? 

W dużym skrócie - gra polega na tym, że rozmawia się na różne tematy zawarte na kartach (zalecane jest, żeby robić to raz w tygodniu) - po czym na specjalnej planszy przekleja się serduszko z tematem, który został poruszony. Raz w miesiącu losuje się kartę z zadaniem specjalnym - czymś, co wymaga większego wysiłku, a co można zrobić razem/dla siebie. Oprócz tego do wylosowania jest faworyt - żeton. Podane na nim jest jedno hasło z jakąś ogólną kategorią. Trzeba odgadnąć, co z tej kategorii druga osoba lubi najbardziej. 

Do gry dołączone są dwa woreczki. Jeden na żetony, drugi by móc zabrać z sobą karty, wyjeżdżając. Taka opcja bardzo nam się podoba. Jadąc gdzieś, zawsze bierzemy z sobą jakieś planszówki. Jednak zawsze sami musimy je pakować tak, by nie zajmowały dużo miejsca i by się nie niszczyły. Tutaj zadanie mamy ułatwione - wkładamy najważniejsze elementy gry do woreczka. Jest to gra dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu - sama rozgrywka standardowo zajmuje kilkanaście minut (jeśli nie ma się odłożonej całej sterty tematów, dla których nagle pojawi się przestrzeń).


Powody, dla których warto wesprzeć się tego typu narzędziem 

Czas biegnie bardzo szybko. Natłok obowiązków, problemy do rozwiązania i życie codziennymi sprawami może utrudnić codzienną komunikację w związku. Zmęczenie może odbierać chęć do szczerych rozmów, a trwanie w ciągłym biegu może odebrać chęci do pracy nad relacją. Dlatego warto mieć u siebie Grę Wstępną i trzymać się postanowienia, że raz w tygodniu - choćby nie wiadomo co - pojawi się ona na stole i będzie ta okazją do jakże ważnych rozmów. 


Gdzie kupić Grę Wstępną z kodem rabatowym?

Grę możesz zakupić na stronie Akcja Relacja - a z kodem naszetworczezycie otrzymasz 10% zniżki! Jest to świetna okazja do pracy nad komunikacją w związku. A może komuś sprawisz taki prezent? :)