poniedziałek, 29 czerwca 2020

Planszówki i książki, czyli jak zmieścić dwie pasje pod jednym dachem

Ostatnie miesiące nie sprzyjają podróżowaniu (przez co niestety nie wybraliśmy się do Włoch, a planowałam sporo Wam o tym wyjeździe napisać - bo to miał być pierwszy z dzieckiem). Wiele dni my, pewnie jak większość z Was - spędziliśmy sami, w odosobnieniu. Dzięki temu poświęciliśmy więcej czasu niż do tej pory (od narodzin Łucji) na nasze pasje - czyli czytanie książek (ja) i i planszowki (oboje, ale chyba bardziej mąż).


Mamy już sporo tytułów w swojej kolekcji planszówkowej, która stałe się powiększa. Jedne tytuły bardziej lubi mąż, inne ja. Są też takie, w które gramy oboje równie chętnie. W tym wpisie chciałabym opowiedzieć Wam o tym, jakie planszówki sprawdzają się do grania dla dwóch osób, oraz jak zaplanować przestrzeń, by zmieścić je wszystkie w mieszkaniu :)

Do póki przyjaciele nie zarazili nas miłością do planszówek, oboje z mężem sądziliśmy, że gry planszowe to głównie Monopoly w różnych wydaniach. Oboje nie przepadaliśmy za graniem w to, więc skreśliliśmy tego typu rozrywki. Jednak podczas spotkania z przyjaciółmi zagraliśmy z Cytadelę (gra nadaje się dla większej ilości osób), i zaczęliśmy zgłębiać temat. 

Pierwsza gra dwuosobowa, która pojawiła się w naszej kolekcji, to 7 Cudów Świata Pojedynek. Modyfikacja słynnej gry 7 Cudów Świata. Tak bardzo się nam spodobała, że zabraliśmy ją nawet na naszą podróż do USA i graliśmy wieczorami. Nie chcę streszczać zasad, bo nie jest to łatwe zadanie, a Internet pełen jest recenzji i opisu tej gry. W dużym skrócie, wybieramy karty, które dają nam różne efekty; budujemy cuda; walczymy militarnie. Naprawdę prosta i przyjemna gra.

Draco: Krasnoludy i Smoki oraz Rycerze i Trolle to także bardzo fajna planszówka dla dwóch osób. Smok walczy z Krasnoludami, Troll z Rycerzami. 

Z typowych gier tylko da dwóch osób mamy jeszcze jedną - Keyforge. Karcianka, której talie są unikatowe - nie ma drugiej takiej talii, jaką samemu się posiada. Zagrywa się karty, wykorzystując różnego rodzaju efekty, zbiera specjalne monety i wybija klucze. Bardzo wciągająca. A rozpakowywanie i testowanie nowych talii jest niezwykle emocjonujące. 

Z gier, które są od dwóch osób (przeważnie do czterech), polecam Wsiąść do Pociągu - my mamy wersję Europa. Bardzo popularna gra, podczas której na mapie budujemy połączenie między dwoma, wylosowanymi miastami. Bardzo wciąga. Podobną grą tego typu jest Nowy Jork 1901. Tak budujemy wieżowce na Manhattanie, według określonych reguł.

Trochę trudniejszą grą, w którą śmiało można grać w dwie osoby, są Alchemicy. Jednak tutaj trzeba analizować, sprawdzać prawdopodobienstwo, bo trzeba odkryć, z jakich alchemonów składa się dany przedmiot. Jedna z pierwszych gier, w które grałam, zachęciła mnie mocno do dalszego zgłębiania świata planszówek. 

Oprócz tych wymienionych polecam także Kowali Losu, gdzie budujemy kości, dzięki którym zdobywamy zasoby, za które kupujemy karty z punktami zwycięstwa. Te grę mam od kilku dni i nie mogę się doczekać, aż będzie okazja, żeby w nią zagrać. Dla dwóch osób polecam także Harry Potter Bitwa o Hogwart.

To tylko część planszówek, które posiadamy w swojej kolekcji. Liczy ona kilkadziesiąt tytułów. Biorąc pod uwagę to, że jestem miłośnikiem książek - uwielbiam je czytać i posiadać, pojawił się przed nami poważny wybór - regał, który pomieści nasze zbiory. Tutaj z pomocą przyszedł sklep Edinos, w którym znaleźliśmy wszystko, co nas interesuje.

Regał na planszowki powinien mieć kilkanaście, kwadratowych półek, na których możemy ustawiać swoje zbiory. Jak tylko zobaczyliśmy ten regał uznaliśmy, że jest idealny. 
Dużo większy problem miałam z regałem, który pomieści kolejce moich książek. Na stronie sklepu Edinos jest naprawdę ogromny wybór regałów na książki. Patrząc na ilość posiadanych przeze mnie książek, będę musiała zakupić więcej, niż jeden regał. Najbardziej zainteresowały mnie te ze zdjęć poniżej. 


I półka wisząca
W tym momencie planszówki i książki są w przyszłym pokoju Łucji i w salonie, na półkach wbudowanych w ścianę. Jednak już niedługo będziemy urządzać pokój dla córki, a nasze zbiory zamieszkają w salonie, na nowych regałach.

Jeśli także poszukujecie dla siebie nowych regałów czy mebli, z kodem edinos50 będziecie mieć 50 zł zniżki. Tylko pierwszych 20 osób! 😊

Adrian

*artykuł sponsorowany