czwartek, 26 marca 2020

Czy warto badać swoją osobowość?

Jednym z tematów, które interesują mnie dość mocno w zakresie psychologii, jest osobowość człowieka. Bardzo złożona, skomplikowana sprawa. I to właśnie w osobowości zawierają się predyspozycje do konkretnych zachowań w danych sytuacjach, do nawiązywania relacji z ludźmi w określony sposób, czy podejście do obowiązków, trudności. Dlatego też brałam udział w różnych testach osobowości, a o jednym z nich chciałabym Wam dzisiaj opowiedzieć. Jednak zanim do tego przejdę, wyjaśnię, do czego tego typu test może się przydać.

Zacznę od faktu, że nie spotkałam się do tej pory z testem, z którym zgadzałabym się w stu procentach. Jednak jest to normalne, że nie wszystko będzie się zgadzało - w końcu ciężko jest zdefiniować całego człowieka ze względu na krzyżyki, jakie stawia w arkuszu. Zwłaszcza, że na odpowiedź może wpłynąć choćby nastrój badanego. Dlaczego więc warto mimo wszystko brać udział w tego typu testach? Bo jednak sporo rzeczy w nich się sprawdza. Dla mnie są to narzędzia, które pomagają mi zgłębiać samoświadomość związaną z moimi zachowaniami w danych sytuacjach życia. Porządkują mocne strony i słabości, dzięki czemu łatwiej mi podjąć i zaplanować działania, oparte na tym, co przychodzi mi z łatwością, jak i zacząć planować pracę nad trudnościami, które blokują efektywne działania. 

Jak wspominałam, brałam udział w kilku testach. Jednak jeden z nich chciałabym Wam zaprezentować i polecić - zaskoczyła mnie szczegółowość i zgodność testu z tym, co ja sama o sobie sądzę w danych kwestiach. Jest to Test osobowości PERSO.IN

By wziąć udział w badaniu, wypełnia się najpierw dość szczegółowy kwestionariusz, zaznaczając odpowiedzi zgodne z tym, co badany sądzi o sobie. Później wyniki są analizowane i omawiane z trenerem podczas godzinnej rozmowy poprzez komunikator. Każda kwestia omawiana jest pod wieloma kątami i wyjaśniana. Badany mówi o tym, czy zgadza się z wynikami w danej dziedzinie, czy nie. Jeśli nie, to co się nie zgadza. Dowiaduje się o tym, jak konkretne cech wpływają na funkcjonowanie w świecie. Przed rozmową otrzymuje wielostronny raport, gdzie omawiane wyniki wypisane ma szczegółowo. 

Test ten bada tak zwaną Wielką piątkę - pięcioczynnikowy model osobowości. Bada takie obszary osobowości, jak ludzie, doświadczenia, obowiązki, stymulatory i trudności. Opowiem krótko o każdym z obszarów, linkując bardziej szczegółowy opis tego, co znajduje się w teście.

Ludzie - skupia się na każdym aspekcie związanym z relacjami z ludźmi. Pomaga zauważyć pewne zależności związane z nawiązywaniem relacji, funkcjonowaniu w tych relacjach stanowiące o tym, czy dana osoba podchodzi do innych z dystansem, czy otwartością. 

Doświadczenia - dział ten skupia się między innymi na życiu emocjonalnym, na kreatywności, podejściu do nowości czy wrażliwości. 

Obowiązki - czyli o podejściu do zasad, reguł, o ambicji i sposobie działania.

Stymulatory - przedstawia to, czy w danych dziedzinach jest w danej osobie więcej z introwertyka, czy ekstrawertyka i co napędza do działania. 

Trudności - czyli o tym, w jakich dziedzinach i w jaki sposób dana osoba reaguje na trudności; czy jest na nie odporna, czy wrażliwa. 

Każda z tych kwestii rozbijana jest na sześć szczegółowych skal, które odpowiadają na konkretne kwestie związane z daną dziedziną (jak zaprezentowane jest to na stronie, którą podlinkowałam wyżej).Wymienione są mocne strony i ryzyka związane z danymi kwestiami osobowości. Byłam zaskoczona tym, jak szczegółowo opisywały one moje funkcjonowanie w danych aspektach. 

Mnie udział w tym teście, a potem szczegółowe omówienie go pozwolił zrozumieć, skąd wynikają pewne trudności w działaniach, które podejmuję. Uświadomiłam sobie istnienie ryzyk, które blokują wiele podjętych przeze mnie działań. Ale przede wszystkim poznałam mocne strony i sposoby, które pozwolą mi na dobieraniu sposobów działań adekwatnie do tego, co potrafię najlepiej. Dzięki temu podjęłam pewne działania, mające na celu zwiększenie mojej efektywności w wykonywaniu działań, które są dla mnie ważne. Polecam choć raz wziąć udział z tego typu badaniu!